La Piscine Müzesi - NovaSofya
  • La Piscine Müzesi, Fransa’ nın Roubaix kentinde yer alan bir banliyöde bulunmaktadır. Müze yapısı ilk olarak 1932 yılında halka açık bir havuz olarak mimar Albert Baert tarafından Art Deco estetiğine göre tasarlanmıştır. Bölgenin yoksul halkı tarafından bir temizlenme mekanına dönüşmüş ve bir nevi hamam görevi görmüştür. 50 yıl süren yoğun bir kullanımın ardından kubbe yapısının zarar görmesi sebebiyle kapatılmaya karar verilmiştir. Uzun bir süre kapalı kaldıktan sonra ise restorasyon geçirmesine karar verilir. Fakat yapı artık havuz olarak değil, müze olarak kullanıma açılacaktır.

  • Tasarımcı Jean-Paul Phlippon önderliğinde özgün yapısı bozulmadan yeniden yapılandırılmış ve müze halini almıştır. Dış cephesindeki tuğla taşlar ile şehrin endüstriyel kimliğini yansıtmakta, aktif olarak sergilere, performanslara ve defilelere ev sahipliği yapmaktadır. Gündelik hayatın içine dahil edilen ve durağan bir mekan olmaktan çıkan müze, hiç şüphesiz halkın uğrak noktasıdır.
  • Müze; tablo, heykel, tekstil ürünleri, mobilyalar, seramikler ve çizimlerden oluşan detaylı bir koleksiyona sahiptir. 18. Ve 19.yy eserleri yoğunluktadır. Sahip olduğu koleksiyonun büyük bir çoğunluğu varlıklı kişilerin bağışlarından oluşur.
  • Camille Claudel , Henri Fantin-Latour , Jean-Léon Gérôme, Picasso gibi ünlü sanatçıların eserleri de bu koleksiyonun içerisinde bulunmaktadır.
Camille Claudel

  • Su havuzunun her iki tarafındaki heykeller Alfred Boucher’in (Umut, İnanç, Hayırseverlik ve Şefkat) dört heykelini içeren bir koleksiyondur.

  • Müze tasarımının en önemli özelliği orijinal havuzun eğrisini yansıtan çok sayıda ışık ve tavana  sahip olmasıdır. Güneşi simgeleyen vitray, aynı zamanda doğal ışıktan da yararlanılmasına da imkan tanımaktadır.

Bir yanıt yazın