Frank Hoogerbeets Kimdir? - NovaSofya

Frank Hoogerbeets Kimdir?

Frank Hoogerbeets kimdir? Kahramanmaraş depremini nasıl tahmin etmiştir? Astrologlar depremi önceden tahmin edebilirler mi?

Frank Hoogerbeets, depremler ve volkanik faaliyetler gibi doğa olaylarına dair bilgi veren Avusturalya kökenli Hollandalı bir araştırmacıdır. Jeoloji, Sismoloji gibi alanlarda bilim adamı olmamasına rağmen, uzun yıllar kendi çabalarıyla sismoloji ve astroloji üzerine yoğunlaşmıştır.. Kendi deyişiyle; sismik aktivite ile göksel hizalanmalar arasındaki bağlantı kurmasıyla tanınmaktadır. Diğer deyişle güneş ile ayın gökyüzündeki konumlarından yola çıkarak dünya üzerinde bir takım doğal afetlerin oluşabileceğini iddia etmektedir.

Bununla birlikte, depremler gibi doğal felaketler üzerindeki teorileri ve tahminleri, ana akım bilim tarafından desteklenmemektedir, Öte yandan sismologların ve jeologların büyük çoğunluğu onun iddialarını inandırıcı bulmamaktadır. Gökyüzündeki gezegen konumlarının, dünyadaki sismik hareketler üzerinde herhangi bir doğrudan etkiye sahip olduğu düşüncesini destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığına dikkat etmek gerekir.

Peki Hoogerbeets hangi depremleri tahmin etmiştir?

Frank Hoogerbeets ilk deprem tahminini 20 Nisan 2015 tarihinde yapmıştır. Facebook aracılığıyla yaptığı paylaşımında Hoogerbeets, gezegenlerin konumundan dolayı 22-27 Nisan tarihlerinin tehlike arz edebileceğini iddia etmiştir. Hoogerberts’in bu iddiasının akabinde 25 Nisan 2015 tarihinde Nepal’de 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve en az 8.000 kişi vefat etmiştir.

Hoogerbeets’in tahminleri Nepal depremi ile sınırlı kalmadı. 26 Eylül 2019’da merkez üssü Silivri olan 5.8 büyüklüğündeki İstanbul depremini de tahmin etmişti.

Hoogerbeets, yine aynı yıl Ekvador’da gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki depremi de birkaç gün öncesinden öngördü.

Son olarak 3 Şubat 2023 tarihinde Twitter’da bir paylaşım yapan Hoogerbeets, Türkiye, Suriye bölgesini hedef göstererek “er ya da geç bu bölgede 7.5 büyüklüğünde bir deprem olacaktır” yazdı. Neticede onun bu son tahmini de doğru çıktı. 6 Şubat 2023’te gerçekleşen ve merkez üssü Şehitkamil ve Ekinözü olan elim Gaziantep-Kahramanmaraş depremleri gerçekleşti.

Bilhassa bu son tahminin ardından Frank Hoogerbeets’in takipçi sayısında sıradışı bir artış dikkat çekti. 2015’ten bu yana doğru tahminleriyle ön plana çıkan Hoogerbeets, 6 Şubat 2023 Gaziantep-Kahramanmaraş depreminin ardından tüm dünyada popüler hale geldi.

Peki depremleri nasıl tahmin etmişti? Astrologlar, gökteki bazı gezegen konumlarından yola çıkarak dünya üzerindeki doğal afetleri tahmin edebilir mi?

İlgili soruların cevabı için :

Bir yanıt yazın