İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Biraz da Dijital Sergi Gezelim

   Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemiyle birlikte hastalığı daha az hasarla atlatabilmek adına evlere kapandık, her işimizi bilgisayar ortamında halletmeye başladık. Sosyal hayatımızı kısıtladık ve kalabalık ortamlara tedirgin gözlerle bakmaya başladık. Bu süreçte evde vakit geçirme konusunda ne yapacağımızı bilemez hale geldik. Müzeler ise fiziksel olarak ulaşamadığımız sergilerini dijital ortamlara taşıyarak, bizlere farklı bir deneyim yaşama olanağı sağladılar. Pek çok müze dijital sergiler ve rehberli sanal turlar düzenleyerek evdeki insanlara güzel vakit geçirme imkanları sundu. Aslında sadece pandemiyle gelişen bir durum değil bu süreç, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmaya başlayan müzeler ulaşılabilirlik anlamında da bir adım atmış oluyorlar. Yurtdışındaki pek çok müze, dijital sergi düzenleme konusunda pandemiden önce de çalışmalar yapıyordu. Hatta müzelerin internet sitelerine girdiğinizde sergiler, koleksiyonlarda yer alan eserler, müzelerin yayınları ve yapılan etkinlikler hakkındaki bilgileri kolayca elde edebiliyorsunuz. Türkiye’deki müzelerde ise bu süreç bazı özel müzeler ile sınırlı kalıyor ne yazık ki.

      Farklı şehirlerde farklı ülkelerde gidip göremediğimiz, zamanını kaçırdığımız, merak ettiğimiz müzeler ya da sergiler artık dijital dünyada bir tık uzağımızda. Tabi ki fiziksel olarak gezdiğimiz bir sergiden aldığımız haz ile dijital sergiden aldığımız haz birçok kişi için aynı olmuyor. Ancak hem merakımızı öldürüyoruz ve öğreniyoruz hem de eve kapandığımız şu dönemde farklı bir kapı aralamış oluyoruz. Müzelerin düzenlediği geçmiş sergileri inceleyebilme imkanı, dijital sergilerin önemini de vurguluyor aslında. Müzelerin yaptığı süreli sergileri zamanını kaçırdığımız için fiziksel olarak gezemediğimizde, dijital dünyada gezmek ayrı bir deneyim ve bilgi bizler için. Dijital sergilerin bir güzel tarafı da müzeleri fiziksel olarak gezebilme imkanı olan izleyiciler için sergiler hakkında ön bilgi sağlıyor olmasıdır. Böylece sergi hakkında edinilen bilgiler, izleyicilerin fiziksel olarak gezdikleri müzelerde farklı bir deneyim yaşamalarına olanak sağlıyor. Gelin müzelerin düzenlediği dijital sergilere beraber bir göz atalım.


Şekil 1 – Pera Müzesi- Minyatür 2.0 Sergisi (Kaynak: https://www.pattu.net/minyatur-2-0-1/ )

1.     Pera Müzesi – Minyatür 2.0 “Güncel Sanatta Minyatür”

      Minyatür 2.0 sergisinin tasarımını Pattu Architecture üstlenmiş olup, sergi küratörlüğünü ise Azra Tüzünoğlu ve Gülce Özkara yapmıştır. Süreli sergi olduğu için Minyatür 2.0 sergisinin, 17 Ocak 2021 tarihinde fiziksel olarak ulaşımı son bulmuştur ancak dijital olarak hala Pera Müzesi’nin internet sitesinde yer almaktadır. Minyatür 2.0 sergisinde tema olarak minyatür sanatının güncel yorumlaması üzerinde durulmuş, minyatürün geleneksel motiflerine ek olarak modern unsurlar da eklenmiştir. Sergi içerisinde Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerden 14 farklı sanatçının eserlerine yer verilmiştir. Minyatür tarihinden yola çıkılarak kültürlerin güncel meseleleri ve toplumsal olayları farklı bakış açılarıyla izleyiciye sunulmuştur. Sergide güncel minyatür sanatıyla sömürgecilik, oryantalizm, eşitsizlik, toplumsal cinsiyet, kimlik politikaları, ayrımcılık, şiddet, zorunlu göç, temsiliyet gibi konular işlenmiştir. Eğer minyatür sanatına ilginiz varsa ve sanatçıların minyatüre kattıkları farklı yorumları merak ediyorsanız sergiyi dijital olarak Pera Müzesi’nin internet sayfasından inceleyebilirsiniz.

Dijital sergiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.peramuzesi.org.tr/3b-tur/minyatur-2-0/


Şekil 2 – YapıKredi Kültür Sanat- Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos Sergisi (Kaynak: https://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/bir-zamanlar-toroslarda-sagalassos )

2. Yapı Kredi Kültür Sanat- Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos

     Sagalassos sergisinin tasarımı Pattu Architecture tarafından planlanmış olup, sergi küratörlüğü ise Jeroen Poblome tarafından yapılmıştır. Sagalassos Antik Kenti’nin gündelik yaşamı, tanrı ve tanrıça heykelleri, figürinler, pişirme kapları gibi kentin geçmişine ışık tutan eserlerin sergilendiği bu süreli sergi, izleyicilerle buluşmuştur. 23 Ağustos 2020 yılında fiziksel olarak ulaşımı sonlanan Sagalassos sergisi, dijital olarak hala izleyici ile buluşmaktadır. Arkeoloji meraklıları bu sergiye Yapı Kredi Kültür Sanat’ın internet sitesinden ulaşabilir.

Dijital sergiye buradan ulaşabilirsiniz: https://my.matterport.com/show/?m=JzamAD7w6a6


Şekil 3- Yapı Kredi Kültür Sanat- Kulis:Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz Sergisi (Kaynak:https://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/kulis-bir-tiyatro-bellegi-hagop-ayvaz )

3. Yapı Kredi Kültür Sanat- Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz

      Hrant Dink Vakfı, Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliği ile düzenlenen Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz Sergisi, 15 Aralık 2020- 25 Temmuz 2021 tarihleri arasında ziyarete açıktır. Sergi küratörlüğünü Kevser Güler, Banu Atça ve Esen Çamurdan üstlenmiştir. Sergi teması olarak da tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın oluşturduğu tiyatro arşivi koleksiyonuyla toplumsal bellek, kimlik ve mekan bağlamında Türkiye’nin tiyatro tarihine odaklanılmıştır. Koleksiyon içeriğinde kitaplar, dergiler, afişler, oyun metinleri, Hagop Ayvaz’ın kişisel eşyaları, Osmanlı ve Türkiye tiyatrosundan sanatçılar, topluluklar ve tiyatro mekanları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Sergiyi dijital olarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın internet sitesinden ziyaret edebileceğiniz gibi, 25 Temmuz 2021 tarihine kadar fiziksel olarak da ziyaret edebilirsiniz.

Dijital sergiye buradan ulaşabilirsiniz: https://my.matterport.com/show/?m=56QoccVoN7t


Şekil 4 – İstanbul Modern- Lütfi Özkök: Portreler Sergisi (Kaynak: https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/gecmis-sergiler/lutfi-ozkok-portreler_2376.html )

4. İstanbul Modern- Lütfi Özkök: Portreler

     Küratörlüğünü Demet Yıldız’ın üstlendiği Lütfi Özkök: Portreler sergisi, 15 Kasım 2020 tarihinde sonlanmıştır. Sergi, Stockholm ve İsveç’te hayatını geçiren fotoğraf sanatçısı Lütfü Özkök’e ait arşivden derlenen portrelerden oluşturulmuştur. Sanatçının çekmiş olduğu portreler, kişileri güncel halleriyle görünür kılarken toplumsal kimliklerini de ön plana çıkarmaktadır. Fotoğraflar arasında Nazım Hikmet, Abidin Dino, Andre Breton, Leyla Erbil gibi pek çok sanatçının portreleri yer almaktadır. Aynı zamanda Lütfi Özkök’ün fotoğraflarını çektiği kişilerle olan ilişkisi de sergi içeriğinde verilen metin, ses kayıtları ve belgelerle daha iyi anlaşılmaktadır. Dijital sergide de bu belgelere ulaşmak ve incelemek mümkün. Eğer ilginiz varsa bu küçük sergiyi İstanbul Modern’in internet sitesinden ziyaret edebilirsiniz.

Dijital sergiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.dreamreality.com.tr/3d-model/istanbul-modern-lutfi-ozkok-portreler/fullscreen


Şekil 5- Arkas Sanat Merkezi- Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi (Kaynak: http://www.arkassanatmerkezi.com/article.aspx?pageID=321 )

5. Arkas Sanat Merkezi- Picasso: Gösteri Sanatı

    Picasso: Gösteri Sanatı sergisi, Arkas Sanat Merkezi’nde 18 Eylül 2019-5 Ocak 2020 tarihleri arasında düzenlenmiş, sergi süresi boyunca İzmir’de en çok ilgi gören sergilerden biri olmuştur. Sergi, Paris- Picasso Ulusal Müzesi öncülüğünde “Picasso Mediterranee” projesi kapsamında gerçekleşmiş, serginin küratörlüğünü ise Jean Luc Maeso üstlenmiştir. Sergi içeriğinde Picasso’nun hayatına etki eden gösteri sanatlarına olan tutkusu üzerine odaklanılmış, bu tutkunun eserlerine nasıl yansıdığı gözler önüne serilmiştir. Koleksiyon içerisinde resimler, heykeller, eskizler, kostümler, belgeler ve bu eserleri destekleyen videolar bulunmaktadır. Dijital sergi deneyiminde videolar izlenememekte ancak yazılı bilgiler ve nesneler ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Picasso sergisini eğer fiziksel olarak gezip göremediyseniz üzülmeyin, Arkas Sanat Merkezi’nin internet sitesinden bu sergiye ulaşabilir ve dijital sergiyi gezebilirsiniz.

Dijital sergiye buradan ulaşabilirsiniz: http://www.arkassanatmerkezi.com/contents/321/movies/index.html


     Müzeler pandemi sürecinin de etkisiyle dijital dünyada daha görünür hale geldi, düzenlenen çoğu sergi dijital olarak izleyiciye sunulmaya başlandı. Bu süreçte dijital sergilerde daha iyi bir deneyim sunmak için kullanılan teknoloji de geliştirilmeye başlandı. Deneyimi daha da artırmak adına dijital sergilerde VR gözlükler de kullanılmakta, eğer imkanınız varsa sergileri böyle de gezebilirsiniz.  Bazı sergilerde videoları izleyemezken ya da ses kayıtlarını dinleyemezken geliştirilen uygulamalarla artık video ve ses kayıtlarına da ulaşılabiliyor. Geliştirilen yenilikler ve düzenlemelerle dijital sergi deneyimi gün geçtikçe daha iyi bir hale geliyor, izleyiciler de daha keyifli bir deneyim yaşıyor.

Kaynakça

“Minyatür 2.0”, https://www.peramuzesi.org.tr/sergi/minyatur-2-0-/1251 (Erişim Tarihi: 02.03.2021)

“Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos”, https://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/bir-zamanlar-toroslarda-sagalassos (Erişim Tarihi: 05.03.2021)

“Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz”, https://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/kulis-bir-tiyatro-bellegi-hagop-ayvaz (Erişim Tarihi: 05.03.2021)

“Lütfi Özkök: Portreler”, https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/gecmis-sergiler/lutfi-ozkok-portreler_2376.html (Erişim Tarihi: 10.03.2021)

“Picasso: Gösteri Sanatı”, http://www.arkassanatmerkezi.com/article.aspx?pageID=321 (Erişim Tarihi: 11.03.2021)

“Sergi”, https://www.pattu.net/projeler/sergi/ (Erişim Tarihi: 11.03.2021)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.