Motosikletin Tarihi ve İlk Motosikletler - NovaSofya

Motosikletin Tarihi ve İlk Motosikletler

Tutkuyu ve özgürlüğü sembolize eden motosikletlerin ilk olarak ne zaman ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü?

Öncelikle motosikletlerin arabalardan daha önce icat edildiğini söyleyelim. Bilindiği üzere ilk bisiklet tasarımları 1470’lı yıllarda Leonardo Da Vinci tarafından yapılmıştı. Fakat bisikletlerin ortaya çıkışı da Da Vinci’den yaklaşık 300 yıl sonra, 1817-1819 senelerinde gerçekleşti.

En genel açıklamayla motorsikletler, 19. yüzyılda yaygın olan bisikletlere motor takılmasıyla ortaya çıkmıştır. 1868  yılında Pierre Michaux ve Louis-Guillaume Perreau adındaki iki Fransız mucit, buhar gücüyle çalışan bir motorlu bisiklet geliştirmiştir. Bu motorsiklet dünyadaki ilk motorsiklet olarak kabul görmektedir. Bir yıl sonra Abd’li Sylvester Howard Roper tarafından yine buhar gücüyle hareket eden bir bisiklet üretilmiştir. Bu da motorsikletlerin ilk atası olarak kabul edilmektedir.

Gottlieb Daimler

Fakat modern anlamdaki motosikletlerin ilk oluşumu ise yüzyılın sonlarına tekabül eder. 1885 yılında Alman Gottlieb Wilhelm Daimler, iki zamanlı bir benzin motorunu bisiklete monte etmiş ve ilk modern motosikletin temelini atmıştır. Bu yüzden Daimler, genellikle “motosikletin babası” olarak anılmıştır. Gottlieb Daimler’in oğlu Paul ise tarihte, modern motosikleti kullanan ilk insan olarak bilinmektedir.

Tahtadan üretilen bu araç, 250 cc motor hacmine sahiptir ve 11 km/s hıza ulaşabilmiştir. Ayrıca bu tarihten itibaren üretilen motosikletler Daimler’in örneğini takip edecektir. Kısa bir süre sonra, 1893 yılında Felix Millet beş silindirli bir motoru bir bisikletin ön tekerleğine takarak bugünkü motosiklete oldukça benzeyen bir taşıt ortaya çıkarmıştır.

Gottlieb Daimler tarafından üretilen ilk motorsiklet / 1885

Yine üç tekerlekli motosikletlerin oluşturulması da aynı döneme tekabül eder. 1880’li yıllarda tekerlekli sandalyelere benzeyen üç tekerlekli motosikletler ortaya çıkmıştır.  De Dion Bouton olarak bilinen bu araçlar ortalama 40 km/s hıza ulaşabilmişlerdir..

De Dion Bouton olarak bilinen üç tekerlekli motorsiklet

Fakat motorsikletlerin daha kullanışlı olabilmesi için şişme lastiklerin icat edilmesi gerekmiştir. Nitekim 1888 yılında John Boyd Dunlop tarafından ilk “pnömatik lastik” bulunmuş ve yol sürüşü açısından büyük bir gelişme elde edilmiştir.

1894 yılında ise Hildebrand ve Wolfmüller‘in Almanya’da motosiklete dair ilk patenti almışlardır. Bu patent motosikletlerin ticari bir ürün haline gelmesindeki ilk aşamadır. Üretilen bu motorsiklet de Hildebrand ile Wolfmüller’in adıyla anılmıştır. Hildebrand ve Wolfmüller adlı bu motosikletler, 1.489 cc su soğutmalı motoru ile 45 km/saat hıza erişebilmiştir.

Hildebrand Wolfmüller adlı ilk motorsiklet / 1894

I. Dünya Savaşı’nın Motosikletlerin Yaygınlaşmasına Etkisi

Günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanılan bu araçların yaygınlaşması I. Dünya Savaşı döneminde gerçekleşmiştir. Peki nasıl?

I. Dünya Savaşı’nda makineli tüfek monte edilmiş bir motosiklet

Savaş sırasında askerlerin hareket kabiliyetini arttırmak için motosikletler, dört tekerlekli arabalardan daha etkili görülmüştür. Özellikle yan tarafına makineli tüfek takılan motosikletler savaş sırasında oldukça yarar sağlamıştır. Bilhassa ABD’de üretilen Harley Davidson marka motosikletler, savaş sırasında fazlaca kullanılmıştır. Savaşın ardından ise motosikletlerin pratik faydaları insanlar tarafından anlaşılmış ve kullanımı yaygınlaşmaya başlamış ve kullanım alanları çeşitlenmiştir. Spor motosikletlerin yanında, zaman zaman sepetlerle çeşitli ticari işlerde ve kamu görevlerinde motosikletler gündelik yaşamda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Motosikletle İlk Dünya Turu

Bir çoğumuzun tutkusu olan bu keyifli yolculuğun ilk temsilcileri Carl Stearns Clancy ve Walter Storey adlı iki Amerikan vatandaşı olmuştur. Çift, 1912 yılında Henderson marka motosikletle yolculuğuna başlamıştır. İlk olarak Philadelphia‘dan ayrılarak İrlanda Dublin’e gitmişler ve turlarına buradan başlamışlardır. İspanya’nın güneyinden başlayarak Kuzey Afrika’ya doğru hareket eden ikili, Uzakdoğu’ya ve ardından da San Fransisko’ya ulaşmışlar; en nihayetinde New York‘da seyahatlerini tamamlamışlardır. Yolculuk 10 ay sürmüş ve toplamda 30 bin km yol yapılmıştır.

Motosiklet Satışlarında Patlama

Motosiklet satışları en büyük patlamasını 1960’lı yıllarda Honda’nın ABD’deki reklam kampanyası ile yaşamıştır. 1962 yılında ‘Honda ile güzel insanlarla tanışırsınız’ sloganıyla Honda; toplumda klişeleşmiş asi, antisosyal motosikletçi imajını yıkarak motosikletin herkes için uygun bir araç olduğunu öne sürmüştür. Neticede oldukça başarılı olmuştur. 1955 yılında kurulan bu küçük Japon markası yalnızca üç yıl içinde ABD’de 90.000 motosiklet satmıştır. Tüm ABD’deki motosiklet sayısı ise bu üç yıllık dönemde tam iki katına çıkmıştır. 1965 yılında yaklaşık 645.000 olan ABD’deki motosiklet sayısı, Honda’nın başlattığı rüzgar ile 1975 yılında 5 milyonu aşmıştır.

Bir yanıt yazın