Bluetooth: Vikinglerden Geliyor - NovaSofya

Bluetooth: Vikinglerden Geliyor

Bluetooth teknolojisinin adının Danimarka ve Norveç kralı I. Harald’dan gelmesi, pek çok kişinin bilmediği ilginç bir hikayedir. Bu yazıda, Bluetooth isminin kökenini ve bu teknolojinin nasıl ortaya çıktığını anlatacağız.

Bluetooth, kablosuz cihazları birbirine bağlamak için kullanılan bir radyo bağlantısı teknolojisidir. 1996 yılında Ericsson, Nokia ve Intel gibi büyük teknoloji şirketleri, farklı marka ve modeldeki cihazların iletişim kurabilmesi için ortak bir standart geliştirmeye karar verdiler. Ancak bu teknolojiye ne isim vereceklerini uzun süre belirleyemediler.

Tarihe meraklı olan mühendislerden biri, diğerine Vikinglerle ilgili bir kitap önerdi. Bu kitap, 10. yüzyılda Danimarka ve Norveç kralı olarak hüküm süren I. Harald’ın hayatını anlatan “Longships” adlı romandı. I. Harald, İskandinavya’daki farklı krallıkları birleştiren ilk kral olarak tanınıyordu. Ayrıca lakabı “Mavidiş” (İngilizce Bluetooth) idi. Bu lakabın sebebi ise kralın çok fazla yaban mersini yemesinden dolayı dişlerinin mavi renkte olmasıydı.

Mühendisler, bu kitaptan etkilenerek, yeni teknolojilerinin de I. Harald gibi birleştirici bir özelliği olduğunu düşündüler. Böylece Bluetooth ismini kullanmaya karar verdiler. Ayrıca Bluetooth logosu da I. Harald’ın baş harflerinin (H ve B) eski İskandinav alfabesindeki karşılıklarının (ᚼ ve ᛒ) birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Bluetooth teknolojisi, günümüzde pek çok alanda kullanılıyor. Kablosuz kulaklık, hoparlör, klavye, fare, akıllı saat, akıllı telefon gibi cihazlar arasında veri aktarımı sağlıyor. Ayrıca sağlık, eğitim, spor, sanat gibi sektörlerde de Bluetooth destekli ürünler bulunuyor.

Bluetooth teknolojisinin adının Danimarka ve Norveç kralı I. Harald’dan gelmesi, hem tarihi hem de teknolojik bir ilgi çekicilik taşıyor. Bu sayede hem geçmişi hem de geleceği bir arada yaşamış oluyoruz.

Bir yanıt yazın