Bilimsel Olarak Kanıtlanmış: Stresten Uzaklaştıracak 10 Şarkı - NovaSofya

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış: Stresten Uzaklaştıracak 10 Şarkı

“Kelimelerin başarısız olduğu yerde müzik konuşur.”

-Hans Christian Andersen

Stres hayatımızın her yanındadır ve herkes stresini bir şekilde yönetmesi gerektiğini bilir. Bu noktada, işinizde, okulunuzda veya kişisel yaşamınızda işler karmaşıklaştığında, sakinleşmek için çözüm arayışı içerisinde oluruz. Şüphesiz bu durumlarda seçeceğiniz bir şarkı bazen motivasyonumuzu artırır, bazen odaklanmamızı sağlar bazen de sakinleşmenize yardımcı olur. Biz size bugün bilimsel olarak kanıtlanmış sonuçları olan, sakinleşmenize yardımcı olacak 10 müzik önereceğiz.

Ses terapileri ya da müzikler kişinin sağlığını rahatlatmanın ve iyileştirmenin bir yolu olarak uzun zamandır popüler olmuş bir konudur. Yüzyıllar boyunca yerli kültürler, refahı artırmak ve sağlık koşullarını iyileştirmek için müzik kullandılar.

İngiltere’deki sinirbilimciler, müzikal hangi melodilerin sağlığınıza etkisinin en fazla olduğu melodileri belirlediler. Çalışma, sensörlere bağlıyken zor bulmacaları olabildiğince çabuk çözmeye çalışan katılımcılar üzerinde yapıldı. Bulmacalar belirli bir düzeyde strese neden olurken araştırmacılar deneklerin beyin aktivitesini ve kalp atış hızı, kan basıncı ve nefes alma hızını içeren fizyolojik durumları ölçerken katılımcılar farklı şarkılar dinledi.

Araştırmayı yürüten Mindlab International’dan Dr. David Lewis-Hodgson’a göre, seçilen müzikler arasındaki “Weightless” isimli şarkı bugüne kadar test edilen diğer müziklerden daha büyük bir rahatlama durumu yarattı. O şarkıyı dinlemek katılımcıların genel kaygılarında yüzde 65 gibi bir azalma ve normal fizyolojik dinlenme oranlarında yüzde 35 azalma gibi etkileyici bir  netice ile sonuçlandı.

Aynı derecede dikkat çekici olan, şarkının aslında bunu yapmak için yapılmış olmasıdır. “Weightless” şarkısını yapan grup Marconi Union, bunu ses terapistleriyle işbirliği içinde yaptı. Özenle düzenlenmiş armonileri, ritimleri ve bas çizgileri, bir dinleyicinin kalp atış hızını yavaşlatmaya, kan basıncını düşürmeye ve stres hormonu kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Stres; kalp hastalığı, obezite, depresyon, gastrointestinal problemler, astım ve daha fazlası gibi sağlık sorunları riskini artırır veya artırır. Daha da korkutucu olanı, Harvard ve Stanford’dan yeni çıkan bir makale, yalnızca iş stresinden kaynaklanan sağlık sorunlarının diyabet, Alzheimer veya gripten daha fazla ölüme neden olduğunu buldu.

Bu sürekli koşuşturma çağında, bilim açıktır: Zihninizin ve bedeninizin sağlıklı yaşamasını istiyorsanız, onlara dinlenmeye öncelik vermelisiniz. Müzik, stres seviyenizi kolayca artırabilecek ve kendinizi bitkin ve endişeli hissetmenize neden olabilecek tüm rahatsız edici uygulamalar, metinler, e-postalar, randevular, toplantılar ve son teslim tarihlerinden gelen baskının bir kısmını almanın kolay bir yoludur.

En iyi parça “Weightless” Dr. David Lewis-Hodgson’a göre o kadar etkiliydi ki, birçok kişi deneyde uykulu hale geldi. “Şarkıyı dinlerken araba kullanmamanızı tavsiye ederim çünkü tehlikeli olabilir.” diyerek bizleri de uyarmaktadır.

İşte rahatlamanıza ve stresten uzaklaşmanıza yardımcı olacak o 10 müzik, keyifli dinlemeler;

10. “We Can Fly,” by Rue du Soleil (Café Del Mar)

9. “Canzonetta Sull’aria,” by Mozart

8. “Someone Like You,” by Adele

7. “Pure Shores,” by All Saints

6. “Please Don’t Go,” by Barcelona

5. “Strawberry Swing,” by Coldplay

4. “Watermark,” by Enya

3. “Mellomaniac (Chill Out Mix),” by DJ Shah

2. “Electra,” by Airstream

1. “Weightless,” by Marconi Union

Bir yanıt yazın