İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarih Nedir?

Arapça varh, arh kelime kökünden türemiş; Aramice,Süryanice’de de aynı anlamda kullanılan gök cismi ve zaman cismi anlamının genişletilerek olaylarına sırasına göre derleme anlamına gelmiştir. Yani bir açıdan Latince “Annal” yani yıllık olayların yazımı kültürü ile aynı anlamdadır.

Batı dillerinin çoğuna da kelimemiz History temelinde geçmiştir. O da farklı bir anlamda Grekçe’de Historia kelimesinin “öykü, anlatı, hikaye” olarak edebi bir türün gelişimi ile tanımlanmıştır. Yani geçmişte yaşanılanların hikayesidir.

Bu iki kültürel tanımlamalar köklerinden çıkıp, evrimleşerek, birbirine yakınlaşarak ve gelişerek bugün çok çok farklı anlamlarda, sürekli yeni değerler üreterek, bir “tarih” tanımı yapıyoruz. Ulusal tarih ve tarihçilik, siyasi tarih ve tarihçilik, Din bakış açısı ile , İdeoloji bakış açısı ile, listeyi uzatmak mümkün.

Mevzuya gelelim. Bir tarihçinin derse ilk girdiğinde karşılaştığı soru; Tarih nedir? Binlerce tarihçi tarafından yapılmış binlerce tanımlama olsa da cevap üç aşağı beş yukarı süslü ve karmaşık tanımlamalar dışında aynı. Tarih insanlığın yapıp ettiklerinin olay-olgu kavramları baz alınarak neden-sonuç ilişkisi dahilinde derlenmesi. Gerçekten bu mu?

Tarih nedir? Tarih bir burger restoranındaki menüdür. Kola içindeki şekerin Papua Adaları’nda keşfedilip insanoğlunun şekerin enerji getirisine tutkusu, köftenin etini sağlayan sığırın Asya’da ve Avrupa’da üretimi, ekmeğin üretimindeki buğdayın Mezopotamya’dan yayılımı, Domates’in Ketçap’ın Patates’in Amerika uygarlıklarının üretimi, Soğan’ın Doğu Asya uygarlıklarının geliştirmesi, akabinde tuzun özellikle Afrika ve baharatların Hindistan’daki gelişimi.

O zaman tarih şudur; ana öznemiz insan olmakla beraber insanlıktan çok çok önce oluşmuş dünyada gelişen her türlü biyolojik ve coğrafyaya dair değişimlere insanların gelişmiş adaptasyon yeteneği ile bunları kendi yararına kullanmasıdır. Yani tarihin öznesi biz olduğumuz kadar arka planı da doğa. Doğayı, coğrafyayı, biyolojiyi, kimyayı, ve insanı ilgilendiren sosyolojiyi, felsefeyi, iktisadı bilmeden tarih tanımlaması yapılamaz.

Tarih=İnsan (Adaptasyon+Kültür+Merak) + Doğa (Biyoloji+Coğrafya+Kimya)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.