İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Paganist Slav Kabilelerinin Vahşi Gelenekleri: Yaşlı Anne-Babanıza Zulmetmeyin, Öldürün

       Vareg knezlerinin Slav topluluklarını bir araya getirip merkezi bir siyasi teşekkül oluşturmadan evvel, bahsi geçen topluluklar “atalarından gelen gelenekleri” sürdürmektelerdi. Rusların ilk kroniği olan Povest Vremennih Let’e göre Hristiyanlık öncesi Slavlar, pis yiyecekler yerler, birbirlerini kolaylıkla öldürebilirlerdi. Aralarında evlilik söz konusu değildi. Köyler arasında düzenlenen festivaller esnasında erkekler birbirleriyle anlaşırlar ve eş olmaları için kadınları kaçırırlardı. Her bir erkeğin iki ve ya üç eşi olabilirdi. Aynı zamanda onlar arasında aile bilinci yoktu. Babalarının, annelerinin ve gelinlerinin yanlarında müstehcen konuşurlardı.

       Paganist yaşam tarzına mensup Slav topluluklarının oldukça vahşi olarak addedilebilecek bazı adetleri bulunmaktaydı. Bu adetlerden biri kız çocuklarının ebeveynleri tarafından öldürülmesiydi. Aile üyelerinin fazla olması durumunda, her annenin yeni doğan kız çocuğunu öldürme hakkı vardı. Fakat çocuğun erkek olması durumunda, onun hayatının korunması gerekiyordu.

               Vahşi geleneklerin bir diğer yönü, çocukların kendi anne ve babalarını öldürmesiyle ilgiliydi. Evlatlar, aile ve toplum içi külfetli hale gelen yaşlı ebeveynlerini öldürmekte bir beis görmüyorlardı. Hatta bu adet, toplum içerisinde ve ebeveynlerin nezdinde kabul görüyordu. Kuvvetle muhtemel ki yaşlı bireyler, ömrünün son demlerini acı ve keder içerisinde geçirmemek adına bu adeti kabul etmekteydiler. Nitekim kendi oğullarının eliyle yüksek bir saygı dahilinde öldürülmek, onlar için şeref duyulası bir hadiseydi. Dönem Slavlarının, ebeveynlerine duydukları saygı ile ünlenmiş olması bu adete çelişki sayılabilecek bir durum değildi. Nitekim onların nokta-i nazarında anne-baba katli, onlara hürmetin bir göstergesi olmalıydı.


KAYNAKÇA

Карамзин, Николай Михайлович, Истории государства Российского, Том I.

Повесть временных лет, Перевод Д. С. Лихачева , О. В. Творогова, Санкт-Петербург, 2012.

The Russian Primary Chronicle: Laurentian Text, Ed. Samuel Hazzard Cross and Olgerd P. Sherbowitz-Wetzor, Cambridge, 1953.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.