İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kitap Duyurusu: Yazarımız Fatih Selçuk’un “Fransız Basınında Atatürk ve Türkiye’nin Modernleşmesi (1922-1938)” Kitabı Yayımlanmıştır

   Yazarlarımızdan Fatih Selçuk’un “Fransız Basınında Atatürk ve Türkiye’nin Modernleşmesi (1922-1938)” başlıklı kitabı geçtiğimiz günlerde Ege Üniversitesi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Ülkemizde Türk İnkılâp Tarihi ve Atatürk üzerine bugüne kadar pek çok eser kaleme alınmıştır ve alınmaya devam etmektedir. Fakat Atatürk’ün ve onun ortaya koyduğu eserin yabancı kamuoyunda nasıl yankılandığına dair değerlendirmeler ayrı bir önem arz etmektedir. Zira Atatürk’ün en çok önem verdiği konulardan biri de, ortaya koyduğu eserin dış dünyada nasıl görüldüğüydü. Dönemin en önemli ülkelerinden olan Fransa’da kamuoyunun Atatürk’ü ve Türkiye’yi nasıl değerlendirdiğini inceleyen bu kitap, Türk İnkılâp Tarihi yazımına önemli bir katkı sağlayacaktır. Okuyucular, bu kitapta şu sorulara yanıt bulabilecektir:

   Saltanatın kaldırılması ve Sultan Vahdettin’in ülkeyi terk etmesi Fransa’da nasıl yankılandı? Lozan Barış Antlaşması Fransızlar için bir zafer miydi? Fransız kamuoyu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını hangi açılardan değerlendirdi? Hilâfetin kaldırılması ve Osmanlı hanedanlığının sürgün edilmesi, yoğun bir Müslüman nüfusa sahip olan Fransa tarafından nasıl karşılandı? Yapılan inkılâplar Fransız kamuoyu nezdinde ne ölçüde başarılı bulundu? Fransız kamuoyuna göre Atatürk’ün kurduğu rejim demokratik miydi? Atatürk’ün ölümü Fransa’da nasıl karşılandı?

Kitabı edinmek için Ege Üniversitesi Kitap Satış Bürosu’nu arayabilir veya mail atabilirsiniz.

            Telefon: 0232 311 59 07 

            Mail: egekitapsatis@mail.ege.edu.tr

Fatih Selçuk Kimdir?

1994 yılında İzmir/Bornova’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Şirinyer Anadolu Lisesinde tamamladı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) bölümünden 2018 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Türkiye Cumhuriyeti Anabilim Dalında tezli yüksek lisans eğitimine başladı ve “Fransız Basınında Yeni Türkiye’nin Modernleşmesi (1922-1938)” başlıklı tezini savunarak bilim uzmanı derecesini aldı. Aynı bölümde doktora eğitimine devam eden yazarın “Fransız Basınında Atatürk ve Türkiye’nin Modernleşmesi (1922-1938)” adıyla yayınlanmış bir kitabı bulunmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.