İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karakaleme Giriş – I

Güzel bir tablo görüldüğünde her birimizin aklıdan geçen şey onun yaratıcısı olabilmektir. Esasında bu yanlış bir düşüncedir. Herkes bir anda Caravaggio olamaz. Caravaggio bile resme ilk başladığında bizim anladığımız ölçüde bir Caravaggio değildi. Sabredilip, doğru pratikler yapıldığı zaman insan, elde ettiklerinin gerçekliğine inanamaz; yeter ki vazgeçmesin ve içindeki sanatçıyı dinlesin…

Resme başlamaya karar verildiğinde yapılması gereken ilk şey kalemi doğru tutmayı öğrenebilmektir; el ve parmaklar olabildiğinde serbest ve değişimlere açık olmalıdır. Unutulmasın ki yazı yazılmayacak, çok faktörlü çizgiler atmanız gerekecek.

İhtiyaç duyulan ilk malzemeler; A4 kağıdı, kurşun kalem, kulak pamuğu, silgiye bu aşamada ihtiyaç yok ama el altında bulunmasında fayda var.

  • Düz ve Çok Çizgi Alıştırması

Yapılacak ilk eylem kağıda yumuşak düz çizgiler atılmak üzere olmalıdır. Burada ki amaç elimizi çizgi atmaya alıştırmak olup en önemli ayrıntı sert çizgi atmamaktır. Resme ilk kez başlanıyorsa öğrenilmesi gereken ilk şeylerden birisi yumuşak çizgi atmaktır. Hafifçe kalem bastırılmadan kağıt yüzeyinde istenilen çizgiler atılana kadar tekrar edilmelidir.

Çizgiler istenilen yumuşaklıkta atılmaya başlandığında ikinci aşama olan çok çizgi atmaya geçilmelidir. Mümkün olan en mükemmel daire şeklini alana kadar bol bol çizgiler atılmalıdır.

Daire pratikleri yapıldıktan sonra elips pratiklerine geçilmelidir. Aynı şekilde çok çizgi atarak elips çizmeye başlanılması farklı şekillere adapte olabilmek için yapılır.

  • Gölge Çizgiler Alıştırması

İstenilen şekli oluşturmak için atılan yumuşak ve bol çizgilere, çizerin eli alıştıktan sonra gölge çizgiler için pratik yapılmalıdır. Kalemi eğimli tutarak kağıda temas eden kalemin etki alanı arttırarak yapılır. Böylece çizgi formundan çıkarak çok daha yumuşak bir gölge etkisi verilir. İlk aşamada düz çizgiler çalışmak mantığı kavramak adına en uygun olanıdır.

Gölge çizgiler için ikinci aşamada tekrardan daire çizgiler çalışmak kalem hakimiyeti için gereklidir. Yine aynı şekilde kalem eğimli tutularak yüzey alanı arttırılmalıdır.

Gölge çizgiler için üçün aşamada tekrardan elips çizgiler atılarak çizgi hakimiyeti arttırılır. Yumuşak ve bol çizgilerle ihtiyaç duyulan kadar elips şekiller yapılması gerekir.

  • Gölge Alıştırmaları

Az önce yapılan gölge çizgiler mantığıyla ilerleyerek yapılması gerekir. İlk olarak kalemin kenar ucuyla hafif bastırarak başlanır ve baskı azaltılarak ilerlenir. Böylece koyudan açığa doğru bir gölge verilir. Daha sonra kulak pamuğunun ucuyla hafif baskı yapılarak kağıt yüzeyindeki çizgiler yayılır ve pürüzsüz bir gölge efekti verilir.

Daire ve elips pratikleri yapılırken de aynı teknik izlenir yumuşak gölge çizgilerden sonra kulak pamuğu yardımıyla aynı şekiller çizilerek çizgiler dağıtılır ve gölgeler pürüzsüz hale getirilir.

  • Gölgelerle Boşluk Doldurma

İlk aşamada birer kare, daire ve elips çizilir ve daha sonra gölge çizgilerle içleri doldurulur. Koyudan açığa doğru gölge verilerek karenin içi doldurulur ve temiz bir kulak pamuğu yardımıyla çizgiler dağıtılır.

Daha sonra dairenin içini koyudan açığa giden gölge çizgilerle doldurularak karede olduğu gibi kulak pamuğu yardımıyla dağıtılır. Aynı teknik elips şeklinin içine de uygulanır.

Resme yeni başlayan adayların izlemesi gereken en temel alıştırmalar bunlardır. Çizgi pratikleriyle temel sağlam atılmalıdır ki ilerleyen zamanlarda yapılan eserlerde amatörce hatalar yapılmasın…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.